Системи вентиляції є надзвичайно потужним споживачем електроенергії в інженерних системах будівлі. Одним із головних завдань під час проектування об’єктів будівництва є зменшення споживаної електричної потужності.

Прямий пуск (DOL)

У системах димовидалення, як правило, використовуються великі та потужні вентилятори. Під час запуску таких вентиляторів через великий момент інерції час запуску двигуна значно зростає (час від моменту вмикання до виходу двигуна на номінальну частоту обертання), що викликає високі пускові струми великої тривалості.

Графік струму за прямого пуску


Стандартна комутаційна апаратура (автоматичні вимикачі, контактори, пускачі) не розрахована на роботу з тривалими перевантаженнями і, як правило, відключає вентилятор під час запуску. Використання комутаційної апаратури із завищеним значенням допустимого струму призведе до загрубіння захисту електродвигуна. Комутаційна апаратура не відреагує на перевантаження електродвигуна, яке виникло несподівано, через високі значення допустимого струму. Тільки використання для запуску вентилятора пристрою плавного пуску або перетворювача частоти дозволяє вирішити проблеми, описані вище.

Графік крутильного моменту за прямого пуску


Пристрій плавного пуску
Пристрій плавного пуску не змінює частоту або швидкість, як це робить ПЧ. Замість цього він плавно нарощує напругу, яка подається на двигун, від початкового значення до номінального.
Графік струму під час запуску від пристрою плавного пуску


Графік крутильного моменту під час запуску від пристрою плавного пуску

Першочергово напруга на двигун під час запуску дуже мала, що дозволяє уникнути різких ривків під час запуску. Поступово напруга і крутильний момент збільшуються.
Перетворювач частоти

Перетворювач частоти (далі – ПЧ) складається з двох основних блоків. Перший перетворює змінний струм (50 або 60 Гц) у постійний. Другий перетворює постійний струм у змінний, але з частотою від 0 до 250 Гц. Керуючи частотою, ПЧ може регулювати швидкість двигуна у широких межах.

Графік струму під час запуску від ПЧ


Під час запуску ПЧ збільшує частоту від 0 Гц до частоти мережі (50 або 60 Гц). Завдяки поступовому збільшенню частоти можна вважати, що двигун працює на своїй номінальній швидкості для цієї частоти. Окрім того, оскільки можна вважати, що двигун працює на своїй номінальній швидкості, номінальний крутильний момент доступний одразу, а струм буде приблизно дорівнювати номінальному.

Графік крутильного моменту під час запуску від ПЧ


Застосування у вентиляції

Використання ПЧ або пристрою плавного пуску дозволяє зменшити пусковий струм і тим самим уникнути падіння напруги в мережі. Водночас зменшується пусковий крутильний момент та механічні впливи на обладнання, що знижує необхідність в обслуговуванні та ремонті.

Під час проектування системи вентиляції для таких приміщень як паркінги, склади, технічні та виробничі приміщення можливо суміщення систем загальнообмінної витяжної вентиляції (далі – ЗВ) та аварійної вентиляції димовидалення (далі – ДВ).

Витрати у системі ЗВ значно менші, ніж у системі ДВ, і повна продуктивність вентилятора, розрахована на режим димовидалення, не використовується.

У разі використання ПЧ можна запрограмувати декілька фіксованих швидкостей для роботи у режимах ЗВ та ДВ. Перемикання режимів роботи вентилятора може бути проведене за зовнішнім сигналом від системи керування. Подібне об’єднання систем веде до здешевлення системи вентиляції в цілому.


FC-51 та FC-101: коли використовувати

Серія FC-51 може бути використана тільки у рамках загальнообмінної вентиляції. У разі використання ПЧ в рамках вентиляції димовидалення необхідно комплектувати вентилятори перетворювачами частоти серії FC-101, зважаючи на наявність вбудованого пожежного режиму.

Під час активації цього режиму вбудовані засоби захисту перетворювача блокуються, і перетворювач продовжує роботу, незважаючи на ризик отримання неусувних пошкоджень унаслідок перегрівання або перевантаження.

Також у разі пожежі перетворювач серії FC-101 може забезпечити підтримання вищого тиску повітря на сходових клітках у порівнянні з іншими ділянками будівлі, щоб на пожежних драбинах не було диму.