Виробники кліматичного обладнання в процесі розробки і виробництва продукції стикаються з необхідністю її тестування в умовах, максимально наближених до реальності.
Це пов'язано з потребою виявлення та усунення усіх можливих неполадок у роботі устаткування в тих чи інших температурних умовах. Варіантів тестування кілька – або проводити випробування в реальному часі і реальних кліматичних умовах протягом року-двох, або звертатися в спеціалізовані лабораторії, що мають технічні можливості відтворення певних кліматичних умов.
Звичайно ж, всі виробники вентиляційного устаткування вибирають другий варіант і звертаються в кліматичні лабораторії, які є у Великобританії, Німеччині, Данії, Канаді. Послугами цих лабораторій крім виробників також користуються і органи сертифікації різних країн для отримання підтвердження заявлених виробниками параметрів. В Україні подібної лабораторії не існувало, тому компанія ВЕНТС, світовий лідер виробництва вентиляції, користувалася послугами відомих тестових лабораторій: BRE у Великобританії і EXOVA HVAC Laboratory в Канаді.
Однак процедура тестування за кордоном була пов'язана з певними незручностями. Зваживши всі «за» і «проти» ВЕНТС прийняв рішення створити власну лабораторію з функціональним випробуванням кліматичного обладнання, що відповідає всім міжнародним стандартам. Задумано – зроблено.
У рекордні строки, всього за півроку, фахівці компанії спільно з відомими виробниками складових вузлів та комплектуючих розробили і впровадили найсучаснішу модель лабораторії для функціональних випробувань кліматичного обладнання.
Лабораторія складається з чотирьох конструктивних вузлів: кліматичної камери, приміщення для випробувань, обладнання, що забезпечує необхідні параметри навколишнього середовища (холодильний агрегат, повітряно-опалювальні агрегати, зволожувач повітря та інше), диспетчерського поста контролю та моніторингу випробувань.
Кліматична камера – це повністю ізольоване приміщення з товщиною ізоляції 15 см, оснащене обладнанням, яке імітує температурні показники зовнішнього навколишнього середовища. Для регулювання параметрів повітря використовується холодильний агрегат з випарником, конденсатором і компресорною станцією з регульованою продуктивністю та повітряно-опалювальний агрегат серії АОВ з датчиками вимірювання температури і вологості повітря. Тут можна вибудовувати будь-які кліматичні умови від мінімальної температури -30°С до максимальної +35°С, з рівнем вологості від 40 до 90% і атмосферним тиск до 106,4 кПа. У самій камері проходять випробування на функціональність і відповідність заданим параметрам електроніки та автоматики, різних елементів вентиляційних систем, наприклад, нагрівачів, охолоджувачів, рекуператорів і т.д.
Робочі параметри в кліматичній камері забезпечує компресорна станція з випарно-конденсаторним контуром і повітряно-опалювальний агрегат. Все зібрано по вищому класу з використанням комплектуючих і матеріалів провідних виробників – компресор «GEABockGmbH», холодоагент R404A, теплообмінники «GüntherAG&CoKG», вентилятори «ZIEHL-ABEGG» і «Ebmpapst».
Найголовніше і найцікавіше відбувається в приміщенні для випробувань. Тут знаходиться безпосередньо предмет випробувань, наприклад, припливно-витяжна установка з рекуперацією тепла і тепловим насосом. Припливні і витяжні повітроводи підключаються до вентиляційних виходів кліматичної камери. В установку з камери надходить створене штучно «вуличне» повітря встановленої температури згідно з нормативами, а з приміщення відповідно надходить «кімнатне» повітря. Для відтворення реальних умов роботи в приміщенні встановлено повітронагрівач і зволожувач повітря для корекції температури і рівня вологості повітря.
Всі параметри роботи «учасників» випробувань контролюються автоматикою, виводяться на екран монітора на посту диспетчеризації і записуються. З поста диспетчеризації за допомогою програми моніторингу, розробленої фахівцями компанії, запускається кліматична камера, налаштовуються і контролюються параметри роботи. Весь процес можна спостерігати прямо на екрані в режимі реального часу. Також на екран виводиться вся інформація про роботу випробуваного пристрою: температура, швидкість, продуктивність.
Додатково в приміщенні для випробувань змонтована система водопідготовки з пристроями нагріву, акумуляції та гідравлічного розподілу/подачі теплоносія для випробувань пристроїв з водяним нагрівом.
Створення на території заводу ВЕНТС власної лабораторії для функціональних випробувань кліматичного обладнання тепер дозволяє компанії оперативно без зайвих витрат здійснювати тестування виробленого вентиляційного устаткування. Відповідність технічних характеристик лабораторії найвищим світовим стандартам дає можливість використовувати протоколи випробувань, отримані фахівцями ВЕНТС, в якості документів, що підтверджують відповідність робочих теплових характеристик вентиляційного кліматичного обладнання.