Вентилятори – це механічні пристрої для переміщення повітря повітропроводами, безпосереднього подавання або витягання повітря з приміщення. Переміщення повітря відбувається за рахунок створення перепаду тиску між входом та виходом вентилятора.

Осьові вентилятори - це колеса з лопатей (так звана крильчатка) в циліндричних кожухах, які прикріплені до втулки під певним кутом до площини обертання. При обертанні лопатей відбувається захоплення повітря та його переміщення в осьовому напрямку. При цьому в радіальному напрямку повітря практично не переміщується. Найчастіше лопаті осьового вентилятора встановлюються безпосередньо на вісь електродвигуна.

Застосування: для витягання та припливу повітря через вільні прорізи або разом з повітропроводами завдовжки не більше 3-х метрів горизонтальної ділянки, з невеликим аеродинамічним опором мережі.

Відцентрово-осьові вентилятори можуть переміщувати повітря в напрямку осі двигуна. Широко застосовуються в системах вентиляції з круглими повітропроводами.
Круглі канальні вентилятори мають типові розміри від 100 до 450 мм. Їхня продуктивність становить від 250 до 5200 м³/год. Вентилятори обладнані асинхронними двигунами із зовнішнім ротором, який має відцентрове робоче колесо із загнутими назад лопатками. Для збільшення терміну експлуатації в двигунах застосовуються підшипники кочення. Корпуси вентиляторів виконані з пластмаси, сталі з полімерним покриттям або оцинкованої сталі, яка забезпечує стійкий захист від корозії, а також створює естетичний зовнішній вигляд.

Застосування: для витягання-припливу повітря в системах вентиляції з великою протяжністю повітропроводів та великим аеродинамічним опором мережі.

Відцентрові вентилятори складаються з двох основних частин: турбіни та завитки. Робоче колесо такого вентилятора – це пустотілий циліндр, у якому встановлено лопатки, скріплені по колу дисками. В центрі скріплених дисків знаходиться маточина для насаджування колеса на вал.
Під час обертання робочого колеса повітря, яке потрапляє між лопатки, рухається радіально від центру і при цьому стискається. Під дією відцентрової сили повітря витискається у спіральний корпус, а потім спрямовується у нагнітальний отвір.

Відцентрові вентилятори виготовляються з робочими колесами із лопатками, загнутими назад або вперед. Застосування радіальних вентиляторів з лопатками, загнутими назад, дозволяє економити електроенергію приблизно на 20 %. Інша, не менш важлива перевага вентиляторів з лопатками, загнутими назад, полягає в тому, що вони відносно легко витримують перевантаження з витрати повітря. Відцентрові вентилятори з лопатками, загнутими вперед, забезпечують такі самі витратні та напірні характеристики, що й вентилятори з лопатками, загнутими назад, але при меншому діаметрі колеса та меншій частоті обертання. Таким чином, вони можуть досягнути бажаного результату, займаючи менше місця та працюючи з меншими шумами.

Застосування: для витягання та припливу повітря в системах вентиляції з великою протяжністю повітропроводів та великим аеродинамічним опором мережі.