Вентиляція приватних будинків раніше здійснювалася природним шляхом за рахунок руху повітря, викликаного різницею температур, шляхом інфільтрації через вікна, нещільність дверей та елементів конструкції будинку.
Будівельні технології, вживані матеріали і норми будівництва змінилися. Раніше в дерев'яному будинку зі звичайними вікнами і простим плануванням можна було обійтися без спеціальних вентиляційних систем. Сучасні будинки з цегли та бетону, оснащені склопакетами, є майже герметичною конструкцією, в якій природна вентиляція затруднюється. Комфорт, шумоізоляція і теплозбереження, які дають сучасні матеріали, мають і зворотний бік.
Крім того, планування сучасного будинку з розбиттям на ізольовані зони (кухня-їдальня, вітальня, окремі спальні, душові кімнати та санвузли) ще більше ускладнює вентиляцію. В результаті відбувається застій повітря в приміщеннях, в ньому накопичуються шкідливі речовини, підвищується вологість в санвузлах, що в кінцевому рахунку, позначається на здоров'ї.
Іноді виявляється, що людина, живучи за містом, не отримує свіжого повітря, на яке розраховувала. Вентиляція, система припливно-витяжної вентиляції можуть вирішити цю проблему самостійно або разом із кондиціонуванням повітря.
Будь-яка схема вентиляції повинна передбачати приплив зовнішнього повітря і витяжку відпрацьованого, забезпечуючи цим баланс повітря в приміщеннях. Якщо немає припливу зовнішнього повітря, то в приміщенні, де знаходяться люди, зменшується вміст кисню в повітрі, збільшується вологість і запиленість. Якщо в приміщенні немає витяжки, то утворюються шкідливі речовини, запахи, волога. Слід також додати, що приплив і витяжка окремо один від одного не працюють. Організувати витяжку із замкнутого простору неможливо тому, що немає компенсації повітрю, що видаляється. Аналогічна ситуація з припливом в замкнутий сосуд. Тут можна заперечити, що встановлений в санвузлі або на кухні вентилятор «тягне», а отже, вентиляція працює. Дійсно. Начебто працює. Але така ситуація означає, що замість видаленого вентилятором повітрю в квартиру надходить так званий неорганізований приплив зі всіляких щілин у вікнах, дверях, конструкціях. Це призводить до проникнення пилу в приміщення, а також запахів з вулиці і від сусідів. Існує ще один варіант припливу - через відкриті кватирки і вікна. Це можливо, але тут є проблеми. Проблема різкого вистужування приміщення взимку, проблема пилу і шуму з вулиці, проблема мух і комарів, бажаючих проникнути в розчинене вікно, проблема протягу і різкі перепади температур. Допомогти в цій ситуації може правильно організована система вентиляції. Система вентиляції забезпечить влітку подачу фільтрованого, а взимку фільтрованого та підігрітого зовнішнього повітря, а також видалення відпрацьованого, забрудненого внутрішнього повітря. Застосування припливно-витяжних установок для подачі свіжого повітря в приміщення забезпечить у вашому приміщенні якісну вентиляцію.
Потрібно подбати про резерв електроживлення під блок вентиляторів, а якщо планується нагрів припливного повітря взимку електрокалорифером, то потрібен резерв і під нього.
Необхідно подбати про наявність вентиляційних шахт для магістральних повітроводів і місць під канали роздачі повітря по приміщеннях. Вентиляційних шахт може бути дві. Одну з них можна присвятити тільки під витяжку з санвузлів, ванних кімнат і кухні. Це здешевить проект.
Як правило, повітропроводи в термо- і звукоізоляції прокладаються за стелею підшивання. Виходи оформляються декоративними вентиляційними гратами з клапаном витрати повітря. За стелею повинно бути достатньо місця для розміщення повітропроводів і вузлів переходу. Потрібно подбати і про те, де буде повітрозабір припливної вентиляції. Якщо установка розміститься в підвалі, не варто влаштовувати повітрозабір на даху, і навпаки. Втім, всі ці питання вирішуються на стадії проектування, треба тільки не забути про це.
Канальний кондиціонер працює в основному на рециркуляційному повітрі. Тобто він забирає повітря з приміщень, охолоджує і відправляє назад. Для нормального функціонування системи вентиляції в цьому випадку буде потрібно дві окремі системи повітроводів.
Одна - для вентиляції, інша для кондиціонування. Потрібно передбачити можливість прокладки немаленької кількості труб. Крім того, повітря з різних приміщень змішується усередині цього кондиціонера.
На практиці це означає, що якщо в одній кімнаті хтось чхнув, то мікроби рознесуться по всьому будинку. Канальний кондиціонер може розвивати недостатній тиск повітря, щоб подолати опір мережі повітропроводів в будинку, а отже, потрібно ставити додатковий вентилятор для підвищення тиску, що ускладнює систему.
Краще використовувати канальні кондиціонери за їхнім прямими призначенням.
Рециркуляція повернення (повне або часткове) витяжного повітря назад в приміщення. Всі настінні побутові кондиціонери - це 100% рециркуляція.
Канальні кондиціонери допускають роботу при рециркуляції 70 %. Рекуперація - це використання теплової енергії, запасеної в повітрі, що видаляється з приміщення повітрі, для обігріву або охолодження надходить припливного повітря. Рекуперація відбувається в теплообміннику припливно-витяжної системи вентиляції. При цьому припливне і витяжне повітря не змішуються.
У простих системах вентиляції витяжне повітря просто викидається на вулицю.
У холодний період року це збільшує витрати на опалення, а влітку - на кондиціонування.
Системи з рекуперацією мають ефективність використання тепла до 85 % і дозволяють значно економити на експлуатаційних витратах.
Звичайно, часто початкові витрати на систему з рекуперацією вище, не дивлячись на нижчу встановлену потужність устаткування, але зате потім експлуатація не тільки системи вентиляції та кондиціонування, а й системи опалення обійдеться дешевше.
Економія може досягати до 20 разів у порівнянні з системами без рекуперації. У комплексних системах припливно-витяжної вентиляції передбачений блок рекуперації з автоматикою. Нічого не потрібно винаходити, потрібно тільки скористатися світовим досвідом економії енергоресурсів.
Все залежить від конкретної ситуації, поставленого завдання і розмірів будинку. У більшості випадків, для котеджу середніх розмірів, повноцінний комплектний агрегат припливно-витяжної вентиляції з рекуператором і автоматикою (без повітропроводів) можна розмістити в одній кімнаті підвалу.
Не все так просто, як здається. По-перше, ця техніка вимагає спеціальних знань в даній області. По-друге, не варто на своєму будинку ставити експерименти з непередбачуваним фіналом. По-третє, потрібно вирішити, хто буде нести відповідальність за кінцевий результат. По-четверте, завжди краще встановлювати все стандартне устаткування тільки однієї відомої торгової марки. Завод-виробник несе відповідальність за нормальну роботу комплекту устаткування при штатному режимі експлуатації, і завжди можна пред'явити до нього претензії, якщо щось не так.
Все дуже просто. Для цього можна використовувати пластикові повітроводи. Вони дуже зручні в монтажі, до них можна підібрати будь-які з'єднувальні елементи, вони існують різних розмірів, їх можна фарбувати в будь-який колір, різати і збирати як конструктор. Такі повітроводи можна розмістити безпосередньо під стелею і на стінах, для цього необхідно буде зробити тільки кілька невеликих отворів в міжкімнатних стінах.
На горищі будинку монтується припливна установка ВУТ Г або ВУТ ЕГ. На момент оздоблювальних робіт в будинку, прихованим способом (на горищі, в стінах, за підвісними стелями) монтуються припливні і витяжні магістральні повітроводи. У приміщеннях з перебуванням людей встановлюються повітророзподільні пристрої. Свіже повітря забирається з вулиці через зовнішню решітку, в припливній установці повітря фільтрується, за рахунок тепла витяжного повітря підігрівається і по розгалуженій системі повітропроводів поступає в приміщення.
Забруднене повітря по витяжним повітропроводам надходить в рекуператор, віддає тепло приточному повітрю і викидається на вулицю через дефлектор, встановлений на даху будинку.
Таким чином, в будинку спостерігається постійна присутність свіжого повітря, відбувається контрольований повітрообмін, відсутність протягів при відкритті вікон, відсутність проникнення ззовні пилу і стороннього шуму.