Частина перша: вологість і датчики вологості
Частина друга: Частина друга: вуглекислий газ і датчики СО2
Частина третя: леткі органічні сполуки і датчики VОС
Підвищена вологість та надлишок вуглекислого газу – це далеко не всі неприємності, які підстерігають людину в приміщенні з недостатньою вентиляцією. Одними з найнебезпечніших забруднювачів повітря є леткі органічні сполуки (volatile organic compounds, VOC). Це збірний термін для вуглецевих речовин, які мають низьку температуру кипіння, внаслідок чого легко випаровуються за кімнатної температури та присутні в повітрі у вигляді газу. Такі речовини включають хімічні сполуки як антропогенного, так і природного походження. Більшість запахів, які ми можемо розрізняти органами нюху, містять леткі органічні сполуки. Але якщо запахи борщу, котлет та смаженої риби багатьом мешканцям тільки підвищують апетит та настрій, то випари, які виходять від засобів побутової хімії, меблів, оргтехніки, пластику та інших домашніх предметів можуть становити серйозну загрозу для здоров'я людей.
До летких речовин антропогенного походження належать органічні розчинники, що містяться у добре знайомих усім продуктах, таких як клей, аерозоль, фарби, лаки, промислові розчинники, бензин, рідини для чищення тощо. Наприклад, фарби та розчинники, косметика, аерозольні спреї, засоби для чищення та офісне приладдя є джерелами таких летких сполук, як бензол, формальдегід, фенол, лімонен, складні ефіри, алкани, альдегіди, силікони та інші. Підвищена концентрація деяких VОС навіть за нетривалого впливу на людину може викликати подразнення очей та дихальних шляхів, головний біль та нудоту, загострення хронічних захворювань. За низьких концентрацій леткі органічні сполуки не надто токсичні, проте їх тривалий вплив на людину може негативним чином позначитися на стані її здоров'я.
Найчастіше від впливу VОС штучного походження страждають діти, люди похилого віку та особливо чутливі люди. У цих категорій леткі органічні сполуки викликають респіраторні, алергічні та імунні реакції організму. Найпоширеніші симптоми включають подразнення очей, носа та горла, головний біль, втрату координації, нудоту, пошкодження печінки, нирок та центральної нервової системи. Деякі сполуки підозрюються або відомі як онкогенні.
РІШЕННЯ. Визначити ступінь забрудненості повітря леткими органічними сполуками дозволяють датчики якості повітря (датчики VOC). Це досить високотехнологічне обладнання, яке використовується у житлових, виробничих і громадських будівлях та спорудах з великою кількістю людей – школах, офісах, торговельних центрах, місцях громадського харчування, на промислових підприємствах і т. ін. Подібно до гігрометрів та датчиків СО2 датчики VOC також можуть являти собою самостійні пристрої або працювати у зв'язці з вентиляційним обладнанням. Останній варіант дозволяє максимально ефективно та раціонально використовувати вентиляційну техніку, яка буде вмикатися та змінювати режими своєї роботи залежно від показника забрудненості повітря леткими органічними сполуками.
Самокалібрувальний, керований мікропроцесором датчик якості повітря DPWQ30600 застосовується для кількісної оцінки та ступеня насиченості повітря забрудненими газами та окислювальними випарами. Такими забруднювачами можуть виступати сигаретний дим, випари розчинників, фарб, клеїв, мийних засобів, виділення людського організму, що виходять разом із повітрям, що видихається та потом, і т. ін. У разі досягнення заданого рівня забрудненості повітря вмикається система вентиляції (або переходить у продуктивніший режим), внаслідок чого відбувається ефективніше провітрювання за мінімальних витрат електроенергії. Датчик має два аналогових виходи (0-10 В; 4-20 мА), які дозволяють здійснювати плавне регулювання швидкості вентилятора з ЕС-двигуном. За плавного регулювання швидкість вентилятора змінюється пропорційно рівню якості повітря.
Ми перерахували три найпоширеніших джерела забруднення та погіршення якості повітря у приміщенні, кожне з яких несе певну загрозу для здоров'я людей. Зазвичай людина не може самостійно визначити рівень забрудненості повітря, яким дихає, і, відповідно, вчасно вжити необхідних заходів. За неї цю роботу можуть виконувати різні датчики, які стежать за показниками повітря і після досягнення ними встановлених граничних значень вмикають систему вентиляції або збільшують її продуктивність. Тому основне навантаження для заміни забрудненого повітря на чисте та забезпечення комфортного мікроклімату в приміщенні лягає на вентиляційне обладнання.
Оптимальним рішенням у цій ситуації може бути використання сучасних припливно-витяжних установок ВЕНТС ВУТ. Ці установки є пристроями обробки повітря, які забезпечують не лише необхідний повітрообмін, але й контроль якості повітря та його оброблення. Таке обладнання оснащується рекуператорами тепла та вологи, фільтрами різних ступенів очищення, а також сучасною автоматикою A21, що дозволяє інтегрувати установки в систему Smart House або Building Management System (BMS) та керувати ними з будь-якої точки світу через інтернет за допомогою мобільного додатка VENTS AHU. Спільна робота вентиляційних установок з датчиками якості повітря забезпечує ефективну та економну роботу обладнання в автоматичному режимі залежно від показників ступеня забрудненості повітря і гарантує власнику комфортний мікроклімат цілодобово.