07.10.16

Интерв`ю з Володимиром Довгалюком, доцентом кафедри «Теплогазопостачання та вентиляція» КНУБА

Упродовж багатьох років компанія «Вентиляційні системи» активно підтримує молодіжні освітні ініціативи та плідно співпрацює з багатьма ВНЗ України. Одним з яскравих прикладів такої співпраці є реалізація спільних проектів із кафедрою теплогазопостачання та вентиляції Київського національного університету будівництва та архітектури, чимало випускників якого стають спеціалістами на підприємстві ВЕНТС. Саме тому ми вирішили поставити декілька запитань завідувачу кафедри – професору, кандидату технічних наук Володимиру Довгалюку.

– Володимире Борисовичу, що ви можете сказати про інтерес сьогоднішньої молоді до навчання за спеціальністю «Теплогазопостачання та вентиляція»?

– Наша спеціальність умовно має дві складові: постачання енергоресурсів до будівель та приміщень (тепло, газ, гаряча вода) та системи формування мікроклімату (опалення, вентиляція та кондиціювання повітря). Інтерес до вказаної спеціальності безпосередньо залежить від стану економіки нашої країни. Пригадую, як раніше ми мали п’ять груп студентів і чимало контрактників. Сьогодні кількість студентів дещо зменшилась, і цьому є пояснення. Будівництво в Україні вже чимало років знаходиться в пасивному стані, а молодь хоче бачити для себе реальну перспективу. До того ж за останні два роки суттєво зменшилась кількість випускників загальноосвітніх шкіл, що також вплинуло на чисельність студентів. Ще б хотів зауважити, що середня школа сьогодні приділяє недостатньо уваги технічним дисциплінам – передусім фізиці та математиці, які є основою для подальшого навчання в нашому університеті.

Але з іншого боку, завдяки новим програмам з енергоефективності та енергозбереження, які втілюються в життя в Україні, інтерес до нашої спеціальності поступово зростає. Студенти розуміють, що енергоефективність в житлово-комунальному господарстві – це великий та перспективний напрямок їхньої діяльності. Наразі ми готуємо нові програми та навчальні плани, в яких особлива увага приділятиметься сучасним енергоефективним рішенням та обладнанню – передусім системам вентиляції, кондиціювання, тепло- та газопостачання.

– Які сучасні тенденції в сфері вентиляції ви можете назвати?

Згідно з європейськими нормами, в будівництві ми поступово відмовляємося від природньої витяжної вентиляції, навіть у житлових будинках, і переходимо на механічну вентиляцію з утилізацією теплоти відпрацьованого повітря. Такий підхід дозволяє нам економити тепло, холод та забезпечувати оптимальні умови мікроклімату. Жодна система вентиляції сьогодні не проектується без дотримання цих вимог. Розуміючи це, ми вносимо серйозні зміни до навчального процесу та курсового проектування.

Але навчання – це одне, а практика – зовсім інше. Оскільки фінансування освіти відбувається за залишковим принципом, ми не маємо змоги за власний кошт купувати нове сучасне обладнання і демонструвати його студентам. В цьому питанні нам дуже допомагає підприємство «Вентиляційні системи». Починаючи з третього курсу, наші студенти знайомляться з найсучаснішими зразками вентиляційного устаткування ВЕНТС, як безпосередньо на заводі, так і в нашій лабораторії.

– Розкажіть докладніше про вашу співпрацю з компанією «Вентиляційні системи».

Наша співпраця з компанією ВЕНТС триває вже багато років. Свого часу наш університет уклав договір із підприємством, що дозволило нам успішно виконувати цілий ряд робіт. Насамперед, це конкурси на кращі курсові проекти за дисципліною «Вентиляція» з використанням обладнання ВЕНТС. Крім цього, щороку ми проводимо всеукраїнську олімпіаду за спеціальністю «Теплогазопостачання та вентиляція», в якій беруть участь студенти 10–11 вишів України. Чимало наших студентів проходить виробничу практику на заводі.

Сьогодні наша співпраця з підприємством «Вентиляційні системи» виходить на якісно новий рівень. За останній рік за активної участі компанії ми провели дві масштабні міжнародні конференції на тему впровадження сучасних енергоефективних технологій в будівництві. Виступи представників компанії Лавра Котєлкова та Сергія Старченко, які розповідали на цих заходах про сучасне енергозберігаюче обладнання ВЕНТС, викликали неабиякий інтерес професійної аудиторії.

Невдовзі ми плануємо налагодити з підприємством повноцінне наукове співробітництво. Не виключено, що незабаром нашими спільними зусиллями буде створено найсучаснішу лабораторію з дослідження повітророзподільних пристроїв і організації повітрообміну в приміщенні. І я певен, що це буде далеко не останній приклад нашої успішної співпраці.